• Blog
  • Zašto i koliko smo zavisni od mobilnih telefona

Zašto i koliko smo zavisni od mobilnih telefona

 

epa blog 11

Mobilni telefon je sastavni deo našeg života. Zavisnost od mobilnih telefona naziva se nomofobija. Istraživanja su pokazala da 53 % korisnika svetske populacije pati od zavisnosti od mobilnih telefona. Statistika pokazuje da su uglavnom zavisnici mladi ljudi između 18 i 24 godine, dok je 70 % žena a 61 % muškaraca.

 

Mladi ljudi smatraju da su pametni telefoni, tableti, internet i druge tehnološke stvari znak napretka. U većini slučajeva to jeste tačno. Postoji nebrojeno načina na koji ovakve tehnologije mogu da obogate znanje i iskusva koji promovišu zdrav razvoj i brz pristup informacijama. Međutim, prevelika upotreba mobilnih telefona može dovesti do zaglupljivanja. Tehnologija utiče na san, plava svetla koja trepere na raznim tehnološkim uređajima dovode do poremećaja melatonina, hormona sna koji je neophodan za razvijanje i napredovanje dece u razvoju.

 

Oslanjamo se na internet da pamti umesto nas. Nekada su ljudi pamtili čitave pesme, sada se svaka pesma može naći na internetu. Zaboravljamo mnogo više od starijih ljudi (ljudi od 55 godina imaju veću koncentraciju naspram dece od 13 godina). Ne možemo da se snađemo u prostoru bez navigacije, oslanjamo se na GPS. Istraživanja pokazuju da imamo mozak „narkomana“. Previše
provedenog vremena na internetu uzrokuje promene na našem mozgu slične onima koje imaju alkoholičari i narkomani.
Zato se moramo pobrinuti da ne stvorimo zavisnost od mobilnih telefona. Oni treba da služe nama, ne mi njima! Mi moramo biti gospodari našeg vremena, mi treba da biramo šta želimo, a šta ne želimo da čitamo i gledamo na ekranima
mobilnih telefona.

 

Fotografije najlepših predela koje gledamo na ekranima nikada nam ne mogu zameniti šetnju kroz park, šumu ili prirodu. Virtuelna putovanja ćemo zaboraviti, prava nećemo. Virtuelno gledanje nečijeg profila nije isto kao gledanje u oči, virtuelna komunikacija nije ista kao kad s nekim razgovaramo uživo, kad čujemo nijanse u njegovom glasu, kad ga svim čulima osetimo.

 

Ne mogu da zamislim život bez mobilnog telefona, ali želim da mi on bude samo sluga, a ja njemu dobar gospodar!

Nina Stojkanović 4/3

Podeli
Pozovite nas!