• Blog
  • Gledali smo za vas: Džoker

Gledali smo za vas: Džoker

 

epa blog 12

Izvorni naslov: Joker
Žanr: psihološki triler
Režija: Tod Filips
Scenario: Tod Filips, Skot Silver
Producent: Tod Filips, Bredli Kuper, Ema Tilinger Koskof
Glavne uloge: Hoakin Finiks, Robert de Niro, Zazi Bic, Franses Konroj
Muzika: Hildur Gudnadotir
Kamera: Lorens Šer
Montaža: Džef Grot
Izdavačka kuća: Di-Si films
Studio: Warner Bros.
Godina: 2019.
Trajanje: 122 minuta

Radnja filma Džoker (Joker) dešava se tokom 1981. godine u Gotam sitiju koji podseća na Njujork iz te ere. Jedan od najiščekivanijih filmova godine podelio je publiku i pre nego što je premijerno prikazan. Za jedne je reč o remek-delu, dok ima zabrinutih, koji smatraju da će ovaj film pokrenuti inspiraciju raznih ludaka da učine isto što i glavni junak.

 

Oni ljudi koji su shvatili Džokera kao heroja, promašili su poentu filma. Džoker predstavlja usamljenog, nesrećnog, maltretiranog, ogorčenog čoveka koji je odbačen od društva. On odlučuje da se svima sveti i barem malo dočara koliko je njemu zapravo teško. Posmatrano na taj način, svaka osoba koja ima psihički poremećaj, opasna je po društvo.

 

Poruka filma je da ljudi koji poseduju psihičke probleme, ne treba da budu odbačeni i omalovažavani od društva. Džoker je neko ko veći deo života provodi u laži. Postoje tri vrste njegovog smeha: smeh zbog bolesti, smeh u neprikladnim momentima zbog socijalne neprilagođenosti i smeh izazvan iskrenom radošću.

 

Glavni junak svake nedelje posećuje psihologa koji mu postavlja ista pitanja kao i prošle nedelje. Nezainteresovana gospođa psiholog nema nameru da ga sasluša i pomogne mu, već da što pre završi s njim i primi drugog klijenta, a zatim mu ukida i terapiju jer su sredstva ograničena. Dolazimo do zaključka da je društvo u kome živimo jako sebično i samoživo i da je nedostatak saosećanja, tj. empatije glavni problem.

 

Podeli
Pozovite nas!