• Vesti
  • Učenici EPA škole posetili izložbu „Hoteli i kafane grada Beograda“

Učenici EPA škole posetili izložbu „Hoteli i kafane grada Beograda“

U četvrtak, 18.4.2019. godine, učenici turističkog smera posetili su izložbu „Hoteli i kafane grada Beograda – prepoznavanje spomenika kulture“ koju je u Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda priredila Ljubica Radovanović. Izložba je realizovana u okviru manifestacije „Dani Beograda 2019. godine“

Naše učenike, koji se obrazuju za profil turističkog tehničara, kroz izložbu je vodila autorka ukazujući im na ovaj vredan i neodvojiv segment kulturnog nasleđa Beograda. Hoteli i kafane grada Beograda su živo svedočanstvo razvoja grada i društvenih i materijalnih okolnosti vremena u kojima su podignuti. Ovi spomenici kulture su izraziti primeri arhitektonskog izraza epohe ali i objekti koje svakodnevno koristimo i pored kojih neretko prolazimo. Кafane su kao okupljališta strogo podeljenih društvenih slojeva predstavljali prva mesta za slobodnu razmenu mišljenja, otvoreno političko rezonovanje, a kasnije i političko organizovanje, čime su postali prvi objekti slobodne misli i zametka procesa

demokratizacije društva. Zaštita spomeničkih vrednosti kulturnog dobra, njegove materijalne vrednosti, ali i njegovog identiteta i značenja, dostiže se pre svega jačanjem poštovanja prema predmetu zaštite.

Navedimo samo neke od hotela i kafana sa čijom istorijom su se ovom prilikom upoznali naši učenici: Hotel „Moskva“, Hotel „Mažestik“, Hotel „Metropol“, Hotel „Avala“, Hotel „Prag“, Кafana „?“, Stara mehana u Ušću, Mehana Uzun Mirka Apostolovića, Кafana „Ruski
car“, Amam kneza Miloša.

Posmatrajući razvojni put hotela i kafana od njihovog podizanja do danas, može se zaključiti da se na putu od memorije pojedinca do kolektivne memorije savremenika deo identiteta kulturnog nasleđa prenosi, kao i njegova namena a i spomeničke vrednosti nastavljaju da žive.

 

Marijana Mićić

Podeli
Pozovite nas!