• Vesti
  • EPA ekonomski tehničari obeležili Međunarodni dan bez kupovine

EPA ekonomski tehničari obeležili Međunarodni dan bez kupovine

Dan uzdrzavanja od kupovine

 

Nastavnice ekonomske grupe predmeta Nela Ranković i Nataša Kurilić Đurić održale su onlajn modul čas ekonomskim tehničarima povodom Međunarodnog dana bez kupovine.

 

Ovaj dan se obeležava 27. novembra svake godine, počev od 1992. godine u celom svetu, pa i kod nas. Obeležavanje se sastoji od javnih akcija poklanjanja i razmene starih stvari, obično na centralnim gradskim trgovima ili u velikim gradskim parkovima. Uobičajeno je da tog dana potrošači šetaju u tržnim centrima uz оdricanja od kupovine. Na taj način se simbolično skreće pažnja na negativne posledice potrošačkog društva, na prekomernu potrošnju - tzv. konzumerizam, kao i na veliki broj ekoloških problema kao posledice rasta potrošnje. 

 

Učenici ekonomskog smera su pokazali veliko interesovanje za ovu temu, kao i visok nivo svesti u vezi s važnosti racionalne i ekonomične kupovine.

 

Zaključeno je da „ekonomija treba da služi čovečanstvu a ne čovečanstvo ekonomiji“.

Podeli
Pozovite nas!